чебурек ням ням ням

Як розпізнати фейкові фото

Ти знайшов смішну чи жахливу картинку, пустив сльозу чи щиро посміявся, дізнався сенсаційну інформацію та побачив справжнє фото чупакабри. Та перед тим, як зробити репост або пересилати зображення друзям, зупинися та подумай: може, це фейк?

Лише користувачі Facebook щоденно завантажують 350 мільйонів фотографій – щосекунди там з’являється приблизно 4000 нових фото. Неможливо швидко порахувати, скільки з цих світлин справжні.

Тому, щоб уникнути неприємностей, потрібно навчитися верифікувати інформацію. Іншими словами, перевіряти, чи те, що ми бачимо, правда. Для цього ми підготували чек-ліст порад «Як розпізнати фейк».

№1 База.

Почни з очевидних ляпів – зайві кінцівки, неприроднє розташування предметів, відсутність тіней у сонячний день або відображення на дзеркальних поверхнях. Зверни увагу, чи немає розбіжності в якості деталей фото – для цього збільш зображення на 200 або 300%. Коли перший етап подолано, можеш переходити до верифікації фото.

№2 Зворотній пошук за зображенням.

У боротьбі з фейками важливо встановити дату першої публікації. Іноді для цього достатньо натиснути на зображення правою кнопкою мишки і обрати: «Знайти це зображення в Google». Таку ж перевірку можна зробити, завантаживши зображення чи URL у «Google Зображення» – це покаже аналогічні та подібні фото. Першоджерелом варто вважати фото, що було опубліковане першим – часто воно ще й найвищої якості. По вихідному зображенню можна зрозуміти, чи достовірне фото, що ти перевіряєш.

Крім Google, можеш спробувати TinEye – популярний ресурс зворотнього пошуку. Він допоможе відфільтрувати зображення за схожістю та датою. А розширення Who stole my picture для FireFox дозволяє одночасно шукати фото по Google, TinEye та Яндекс: так можна дізнатися, чи використовує хтось твої фото в мережі під своїм іменем.

№3 Дізнайся більше про автора.

Зверни увагу на те, хто публікує та розповсюджує фото. Ненадійними джерелами вважаються маловідомі блоги й інтернет-ресурси, неперевірені сторінки в соціальних мережах. Щоб визначити, чи можна довіряти авторові зображення, скористайся Pipl.com чи WebMii. Їхня основна функція – пошук «інтернет-сліду» користувача. Головне – вбити ім’я латиницею та без помилок. До речі, так можна виявити фейкові акаyнти.

№4 Верифікація місця.

Навіть якщо біля фото вказують місце зйомки, сліпо вірити цьому не можна. На щастя, у мережі достатньо даних фактично з будь-якої точки світу. Скористайся функцією Street View у Google Maps, сервісами WikiMapia або ж Google Earth – так ти зможеш порівняти різні зображення і дізнатися, чи дійсно фото було зроблене в зазначеному місці. Ще один варіант – YouTube. Дуже часто достатньо ввести у рядок пошуку місто й назву вулиці – і ти побачиш записи з відеореєстраторів. Не забувай про геотеги, достовірні фото з соцмереж і зйомку у форматі 360°. Перевір, чи співпадають «декорації», визнач ракурс зйомки, звертай увагу на деталі – це допоможе з визначенням не тільки місця, а й часу.

№5 Верифікація часу.

Тут можеш використати ті ж самі ресурси, що й з пошуком достовірної локації – звертай увагу на деталі оригіналу та фото, що перевіряється. Роздивляйся афіші, вивіски, ціни на бензин, курси валют – цю інформацію легко співставити з дійсністю. Не забувай про погоду – часто на фейкових світлинах погодні умови не співпадають із реальністю. Перевірити стан небесної канцелярії просто – інтелектуальний робот Wolfram Alpha знає відповіді практично на все. Вбиваєш в пошук потрібне місто та дату – наприклад, weather kyiv 23/07/2011 – і дивишся, чи справді тоді йшов дощ.

Витончений, але дещо складніший спосіб визначення точного часу – електронний сонячний годинник Sunculc.org, який дозволяє дізнатися момент зйомки з точністю до хвилини за довжиною та напрямом тіней. Звісно, для використання цього сервісу треба знати місце, де фото зробили, але ми впевнені у твоїх силах і успіхові на попередніх етапах, тож користуйся із задоволенням.

№6 Перевір EXIF дані.

Це порада для тих, хто більш глибоко розуміється на технічних моментах. Такі ресурси як EXIF data,  Findexif,  Foto Forensics та Jeffrey’s Image Metadata Viewer дозволяють дізнатися властивості фото, з якого пристрою воно зроблене, чи використовувався фотошоп. Ця інформація може стати ключовою для виявлення фейку.

Але найголовніше: думай. Головний інструмент з виявлення фейків – в тебе на плечах. Не поширюй будь-яку інформацію бездумно. Краще зайвий раз перевірити: це швидко і ефективно.

Автор: Анна Смолько

=