чебурек ням ням ням

Як побудувати міжнародну кар’єру в Україні

Для залучення молодих та прогресивних талантів компанії запускають спеціальні програми розвитку професіоналів у певних сферах.

Global Graduate в BAT  – одна з таких програм. Суть її у тому, що молодий спеціаліст з першого дня занурюється в обрану сферу, навчається необхідним навичкам і за 12 місяців проходить шлях від випускника до молодшого менеджера.

Ми поспілкувалися з трьома учасниками програми Global Graduate – Катериною, Мірандою та Іваном про переваги та недоліки роботи за кордоном та кар’єрні можливості в Україні.


Чи мали ви досвід навчання в Україні? Що підштовхнуло вас їхати навчатись за кордон?

Катя: Я вивчала японську мову в Київському національному лінгвістичному університеті. Ще на першому курсі знала, що поїду в Канаду вивчати маркетинг. Мені здається, ідею їхати за кордон ініціюють, зазвичай, батьки. Вони або вмовляють, або дають такі аргументи, з якими потім просто погоджуєшся.  В Канаді у нас були знайомі, тому ми обрали цю країну.

Ваня: А я навчався в КНЕУ на факультеті міжнародної економіки. Провівши там веселих 4 роки, зрозумів, що загалом університет дає непогані знання, але бракує цілісного розуміння що робити далі. Я вирішив спробувати щось нове і поїхав навчатись до бізнес-школи в Антверпені. Програма передбачала перший семестр навчання у Бельгії, а наступний – у Китаї. Основний мотив поїхати – просто подивитись як живуть інші, та й коли я ще потраплю до Китаю?:)
Ніякої конкретної мети залишатись у Бельгії не було.

Міранда: Моя історія відрізняється від історій Вані та Каті. Я з самого початку навчалась в Англії. Ще з дитинства було відомо, що я поїду навчатися за кордон. Тому я вступила до University College London на спеціальність «Економіка і Бізнес». Я мала можливість залишитись в Англії, але разом з нею виникли б труднощі з документами та фінансами. Це «тисяча і один сертифікат» для отримання робочої візи. Хотілось вже працювати, щось робити, почати будувати кар’єру. Ще в Лондоні я дізналась про програму в ВАТ і потрапила сюди цілеспрямовано.

 

Катя, Ваня, як ви вирішили податися на Global Graduate в ВАТ?

Катя: Я повернулась з Канади, тому що закінчилась робоча віза, а щоб її подовжити, потрібно було зібрати чимало документів. Приїхавши до Києва, вирішила, що буду шукати роботу саме в сфері маркетингу та натрапила на програму Glogal Graduate. Мне зацікавило насамперед те, що це велика міжнародна компанія. У BAT є можливість досягти того ж рівня, що й за кордоном, тільки в Україні.

Ваня: Я також потрапив на програму, можна сказати, випадково.
У мене не було об’єктивної причини залишатись у Бельгії і працювати там. Отримання робочої візи в Євросоюзі вимагає великого бажання, якого у мене насправді не було. Ще був варіант залишитись в Китаї, але, побувавши в різних країнах та містах, я дійшов до висновку, що Київ – це найкраще місце для мене.

Програма Global Graduate виглядала набагато цікавіше  у порівнянні з іншими пропозиціями на сайті з пошуку роботи, де багато компаній пропонують роботу, де ти сидиш в офісі і «в’янеш, як квіточка». А ще мене зачепила можливість спробувати себе в різних ролях в BAT.

 

Що потрібно, аби потрапити на програму Global Graduate?

Міранда: Необхідне знання англійської не нижче рівня Upper Іntermediate.
Потрібно бути комунікабельним і не губитися. Адже кваліфікований спеціаліст – це широке поняття і це не означає, що компанії чекають на готового маркетингового гуру. Нас не перевіряли на знання тютюнової індустрії, але, мати базові знання з маркетингу –  корисно. Це, як мінімум, дозволяє тобі почуватись впевненіше на співбесіді.

Катя:  Також потрібно бути відкритим. У BAT немає сенсу щось вигадувати чи приховувати. Тут досить швидко зрозуміють який у тебе рівень, і що ти вмієш насправді. Тому відкритість і ще раз відкритість.

 

А, скажімо, диплом важливий для участі у програмі?  

Ваня: Диплом повинен бути, без нього нікуди – це правда. Але те, що тебе оцінюють не за дипломом, а за тим, ким ти є – це інша правда. Головне самому зрозуміти, чого ти хочеш досягти, що тобі цікаво робити.  

 

Чи отримали ви те, що очікували від програми?

Міранда: Мої очікування щодо компанії та людей, які тут працюють, повністю виправдались. В програмі мене зачепило те, що тут ти не будеш хлопчиком/дівчинкою «кава-чай». Тобі дають завдання, а ти його одразу робиш. Важливо також, що поняття вертикалі тут дуже розмите і це помітно навіть в організації офісу. У BAT немає зачинених дверей, офіс розташований по колу і всі працюють в open space. Навіть у спілкуванні тебе сприймають насамперед як людину та особистість.

Ваня: Під час відбору на програму кожен учасник проходив обов’язкове індивідуальне інтерв’ю з маркетинг-директором. Це була можливість з’ясувати, що може запропонувати компанія випускнику, а випускник – компанії. Мене запитали чого я хочу, я відповів, що хочу, аби було весело. Якщо весело не буде – I’m out. Компанія стримала свою обіцянку – тут справді весело. Коли робиш те, що справді подобається – це неймовірне задоволення.

Катя: Я мала певні упередження з приводу спілкування між працівниками у великих компаніях (була впевнена, що воно аж занадто офіційне). Але культура спілкування  в ВАТ дозволяє тобі відчути свою значущість у процесах і позбавляє страху напряму спілкуватися будь з ким у команді.

 

Які були труднощі під час програми?

Міранда: Для мене складність полягала в тому, що коли тобі ставлять завдання, то не додають інструкції, як саме ти маєш його виконати. Мені було дуже складно просити про допомогу, це наче своєрідний внутрішній бар’єр. Я ж собі поставила планку, мене ж чомусь взяли на цю програму. І мені дають це завдання, бо знають, що я можу з ним впоратись. Але треба вміти звертатись по допомогу до людей і не боятись показувати, що ти чогось не вмієш.

Ваня: Мої труднощі виникли на третій день. Перші два дні я провів в київському офісі, а на третій опинився в Одеській області на позиції торгового представника. Така ротація спочатку може вразити, але дає тобі якісну перевагу, бо допомагає отримати цінний досвід для подальшого професійного розвитку.

 

У вас є досвід роботи в інших країнах, то назвіть головні переваги і недоліки роботи за кордоном. 

Ваня: Говорячи про роботу в Україні і за кордоном, варто абсолютно абстрагуватись від питання зарплати і витрат. Я вважаю, що це не показник. Мова радше про твій комфорт. Об’єктивно кажучи, за кордоном на тебе ніхто не чекає, ти там чужий. Це трохи нівелюється в плані бізнесу, адже там прийнято ставитись однаково добре до всіх, хто працює в компанії. В Україні, чесно кажучи, набагато комфортніше жити і працювати.

Щодо кар’єрного зростання, я вважаю, що це абсолютно індивідуальна річ. Як ти собі захочеш, так і буде. Рости і багато заробляти можна як в Україні, так і за її межами. 

 

Чого не вистачає українському бізнесу, щоб студенти залишалися будувати кар’єру в Україні?

Міранда: Українському бізнесу варто зламати стереотип про те, що стажер – це хлопчик/дівчинка на побігеньках і переглянути своє ставлення до самих програм стажування. Зробити їх більш доступними та краще доносити їх суть до людей.

Крім того, український бізнес дуже багато уваги приділяє папірцям. Мовляв, у тебе має бути «5» з економіки у дипломі, інакше ми тебе не візьмемо. Варто більше дивитись на людські якості.

 

Що би ви порадили студентам, які пробують себе на такі програми?

Катя: Чітко визначитись, ким хочете стати. Закрийте очі, уявіть себе на пенсії: на який рівень життя очікуєте, подумайте, на якій позиції ви хочете закінчити кар’єру і побудуйте план на життя. Так, зараз ви поламаєте голову, але потім це дуже допоможе.

Міранда: А я дам прямо протилежну пораду: не бійтесь пробувати щось нове. Навіть якщо здається, що ти недостатньо хороший для цього – спробуй. Ти можеш себе здивувати.

Ваня: Важливо просто робити те, що подобається і що хочеться, а не те, що говорять батьки чи викладачі у вузах. Усі хочуть закінчити ВНЗ, піти у Велику Трійку, сісти в красивому офісі і отримувати зарплату. Агов, там не весело.

Моя порада – ідіть туди, де весело. Треба спробувати, посміятись, зробити це, доки є час та можливість. Навіть якщо нічого не вийде – потім буде вдвічі смішніше. Рано чи пізно тобі вдасться і ти отримаєш від цього задоволення. Просто спробуй!

Тож переходь за посиланням та шукай свою кар’єру в ВАТ.

 

 

 

=