чебурек ням ням ням

Вільний, та не зовсім: які є переваги та недоліки гнучкого графіку

Хто не мріє працювати тоді, коли захочеться, звідки хочеться і як захочеться. Особливо цього хочуть студенти, які вважають гнучкий графік – ідеальним для себе варіантом.

Проте, перш ніж кидати все заради місця роботи з вільним графіком, варто розібратись що він таке і чим відрізняється від класичного «з 9 до 6».

Якщо офіційно, то гнучкий графік роботи – це форма організації робочого часу, при якій для окремих працівників або колективів допускається саморегулювання початку, закінчення та загальної тривалості робочого дня.

Сьогодні, якщо ти маєш роботу з комп’ютером, тобі не потрібно засиджуватись в офісі. Інтернет зробив нас вільними. Відносно вільними. Простіше кажучи, той, хто працює за вільним графіком, може самостійно організовувати для себе день, складати графік та години появи в офісі. Ти можеш прийти пізніше, піти раніше та половину часу працювати вдома. Але і мається на увазі, що ти відпрацюєш таку саму кількість годин, що й твої колеги, які працюють повний робочий день. Свобода при такому графіку ілюзорна, хоч і викликає відчуття заздрості та незадоволення у решти працівників.

Як гнучкий графік виглядає збоку

Працівник, така собі, вільна пташка, яка може цілими днями на з’являтись в офісі, невчасно відповідати на листи та робити що і коли їй заманеться. При цьому такого колегу легко застати за вирішенням власних проблем або за розвагами. Його складно зустріти в офісі чи за виконанням робочих завдань. Він весь час говорить, що йому ніколи, бо в нього пари, проте зарплатню отримує таку як і всі.

Як це відбувається насправді

Ти прокидаєшся о 7-й, біжиш на пари, під наглядом лектора переписуєшся з колегами щодо правок та зауважень і всоте відповідаєш на питання “коли ти нарешті будеш на місці?!”. Тоді прожогом біжиш ескалатором в офіс, аби застати на місці потрібну людину, доки вона не пішла додому.

В офісі виконуєш роботу, спілкуєшся з колегами (аби вони не вирішили, що тебе не існує) і біжиш додому, аби зробити частину роботи на наступний день. Про те, щоб погуляти, відпочити немає і мови. Об 11-й вечора отримуєш термінові завдання, які зранку не буде можливості зробити (пари ж бо), тому частину роботи виконуєш о першій ночі з ліхтариком і кавою під боком.
Ну, зате ти не прив’язаний до робочого місця.

Звісно, ми перебільшуємо і в кожній ситуації гнучкий графік виглядатиме по-своєму. Комусь він потрібен, аби доглядати за дитиною, комусь, аби встигати ходити на пари, робити додаткові проекти або поєднувати це з громадською діяльністю. Проте, в усіх випадках гнучкий графік має як привабливі, так і негативні сторони.

За що гнучкий графік хочуть 95% працівників

– Це можливість працювати в зручний для себе час, підлаштовуючи саме пікові години своєї продуктивності, а не коли це потрібно.

– Також це шанс оминути ранішні та вечірні затори, виспатись та їздити на роботу у вільному транспорті.

–  Можна присвятити час вирішенню особистих справ, якими складно зайнятись в неробочий час.

– Вважається, що працівники, які працюють за гнучким графіком почуваються щасливіше, а тому більш продуктивні та приносять більше користі компанії.

– Класика для студента – можливість поєднувати роботу та навчання.

– Гнучкий графік сприяє підвищенню самоорганізації та навчає самостійно розподіляти власні ресурси.

– Для молодих батьків це можливість більше часу проводити з родиною та зміцнювати відносини.

– Гнучкий графік особливо актуальний для представників творчих професій, коли важко створити щось нове під суровим наглядом керівника.

Чому гнучкий графік не є ідеальним для всіх

– Не в кожній компанії є можливість працювати за власним графіком. І робота за тим самим комп’ютером вдома або не у фіксований час, може порушити весь процес виробництва підприємства.

– Гнучкий графік провокує підвищений рівень недовіри збоку роботодавця. Йому важко слідкувати чим саме ти займаєшся в себе вдома. Від цього  – складніші стосунки та підвищений контроль керівника.

– Якщо ти не маєш сильних навичок самоорганізації, то можеш стати менш відповідальним та дисциплінованим в плані роботи.

– Через те, що ти з колегами працюєш за різними графіками, ви можете довгий час не перетинатись і не знайти змоги обговорити важливі процеси. Через це можуть страждати спільні результати.

– Крім того, ті хто працює з 9 до 18, можуть почуватись ображеними. А тому ваші стосунки доведеться довго та кропітливо налагоджувати.

– Гнучкий графік означає, що ти маєш бути готовий виконувати роботу в будь-який час доби, у перерви та вихідні. А отже не тільки ти володар твого часу, але й той, хто дає тобі завдання.

– В такий графік не вписуються свята, державні вихідні чи скорочені дні. Коли відпочивають усі «фіксовані» – ти працюєш. Коли більшість має скорочений день – ти працюєш. Коли усі відпрацьовують суботу – ти все рівно працюєш, бо й так збирався.

Звісно, кожна компанія – це окремий світ зі своїми нормами та правилами і описані тут переваги можуть для когось бути неактуальними, а недоліки зовсім незначними. Тому вибір лише за тобою.

***
Якщо ти працюєш за гнучким графіком, напиши нам в фб, що тобі особливо подобається, а що дратує. Може ми не про все написали. 

 

=