чебурек ням ням ням

Топ 8 питань від HR, які ставлять в ступор

Якщо ти хоча б раз бував на співбесіді, то знаєш, що HR-и часто влаштовують “стресові інтерв’ю” для перевірки кандидатів і ставлять каверзні, незвичні питання. Такі провокації можуть збити з пантелику навіть досвідченого претендента, не кажучи вже про те, що через них він може провтикати роботу.

Щоб вберегти тебе від шоку, ми разом з HR-менеджерами компанії STUD-POINT Наталею Костенко та Єлизаветою Горбатюк підготували список найбільш нестандартних питань під час співбесід.

 

Скільки вагонів у київському метро?

А також: Скільки в місті їздить машин червоного кольору? Скільки вікон в цій будівлі?

Такі питання досить часто звучать, щоб зрозуміти спосіб мислення кандидата. Яким чином він будує логічний ланцюжок і чи є в нього аналітичні здібності. Якщо ти одразу відповідаєш, HR може попросити пояснити хід своїх думок, щоб з’ясувати логіку.

Також це виявляє наскільки людина комунікабельна. Навіть якщо вона не знає скільки цих червоних машин, вона може пожартувати і це також буде відповідь.

 

Що ви будете робити, якщо зараз сюди зайдуть три пінгвіни?

Як варіант: Якому туалетному паперу ви надаєте перевагу? Уявіть себе просто зараз в костюмі каченяти.

Подібні питання одразу демонструють поведінку людини в стресових ситуаціях. Чи відреагує вона агресивно і почне атакувати, мовляв: “що за питання Ви тут ставите?” – і чи має схильності до конфліктів в колективі.

Також це допомагає зрозуміти як швидко в кандидата виникають ідеї, чи вміє він креативно мислити і  знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Стресові питання зустрічаються на будь-яких позиціях – не тільки в роботі з клієнтами чи креативній індустрії.

Питання про костюм каченяти – це перевірка на стресостійкість. Якщо кандидат відповість, що йому комфортно – це означає, що він впевнений в собі, його не хвилює думка оточення.

Ніколи не варто серйозно ставитись до подібних провокацій. Насправді нікому не цікаво знати, який папір ви полюбляєте, але це питання розкриє вас в незручних обставинах.

Чому ви не заміжня?

А також: З ким ви живете? Чи є у вас діти, а скільки?  А ви зможете поєднувати родину і роботу?

Рекрутери можуть поставити такі питання, але це не коректно. Якщо на співбесіді гостро акцентують увагу на складнощах поєднання роботи та родини, то краще в таку компанію не йти. Можливо, в ній не надто поважають сімейні цінності.

В яких випадках варто відповідати, що ця інформація не стосується роботи?

Якщо ми говоримо про спеціалістів, які працюють з людьми, то тут важливо розуміти, що клієнтам не завжди можна давати всю інформацію, якою володіє працівник. Адже якась частина може бути конфіденційною. Людина має вміти сказати: “Вибачте, я не можу надати цю інформацію”. Це також перевірка на вміння втриматись від недоречних відповідей.

 

О котрій годині ви народились?

А також: Хто ви по знаку зодіаку? Розкажіть анекдот. Прочитайте свій улюблений вірш.

Це базові стресові запитання. Головна ціль – збити з пантелику та подивитись як ви рефлексуєте.

Хоча в деяких компаніях інформація про знак зодіаку може дійсно застосовуватись для обробки даних. Наприклад, для детального аналізу психотипу людини, або створення персонального гороскопа.

З чого складається Сонце?

А також: Назвіть три тварини, що живуть в північній півкулі. Покажіть на карті де знаходиться Україна.

Якщо ваша спеціальність відноситься до природничих професій, то це елементарний тест на ерудицію. Якщо ж ні – можливість перевірити як швидко ви зорієнтуєтесь у відповіді, або спроба заплутати, щоб перейти до наступного питання.

 

Як ви витратите мільйон?

Від творців: Що для вас щастя? Чого ви хочете від життя? Чого ви вже досягли на цей момент?

Мета подібних запитань зрозуміти чи має людина якісь орієнтири в житті, чи розуміє чого хоче і чи є в неї бачення своєї місії.

Кожна компанія має різні цінності. Для однієї головне – прибуток, для іншої – розвиток та задоволення працівників. Якщо в одній ти скажеш, що інвестуєш мільйон доларів в нерухомість і це буде доречно, то в іншій цінуватимуть вклад в навчання. Але якщо поміняти їх місцями – жодна компанія не захоче з вами працювати.

 

Яку найдурнішу тему ви підтримували?

Або: На які теми не варто говорити в колективі?

Найдурніша тема багато говорить про інтереси людини. Наскільки вона розуміє що можна обговорювати зі сторонніми людьми, а що ні. Наскільки вона відкрита чи закрита і чи відчуває межу дозволеного. Якщо кандидат розповідає рекрутеру не дуже пристойну історію, то його навряд чи допустять до клієнтів – він не зможе ані вдало пожартувати, ані підтримати розмову.

 

Яка професія може бути краще тої, на яку ви претендуєте?

Питання, яке справді збиває з пантелику, але допомагає зрозуміти в яких ще сферах себе бачить кандидат. Можливо він хоче працювати на геть іншій посаді і зовсім скоро почне шукати нові вакансії.

А чи можуть бути питання на почуття гумору?

Так, звичайно, можуть, але все залежить від позиції на яку ви йдете. Треба розуміти якими якостями має володіти претендент на цю посаду і яка корпоративна культура в обраній компанії. Бувають фірми, в яких головна цінність – це почуття гумору і тоді можна відкрито жартувати.

Якщо ж це серйозна організація на кшталт ООН, то й відповідь має бути стримана та обдумана.

Готуючись заздалегідь і відповідаючи так, як від вас очікують, можна потрапити не в ту компанію, де ваші цінності не будуть співпадати. Тому завжди будьте чесними.

А які ще можуть бути провокації?

Можуть бути стресові інтерв’ю. Наприклад, вакансія на яку претендує кандидат передбачає велику кількість стресових ситуацій. Щоб знайти людей, які з цією роботою зможуть впоратись, під час співбесіди можуть, наприклад, 5 разів поспіль заходити в кабінет, галасувати, просити якісь папери чи вмикати чайник. Це тест на дратівливість.

Закордоном дуже поширена практика інтерв’ю з підвищеним тоном. Спочатку йде нормальна співбесіда, тоді раптово інтерв’юер переходить на крик, або починає зневажливо поводитись з кандидатом. Розмова може і закінчитись на такій ноті, але на наступний день зателефонують і скажуть, що це було стресове інтерв’ю і ви його успішно пройшли.

Ще один метод провокації –  збільшення темпу. Це показує наскільки швидко людина мислить та приймає рішення.

На щастя, інші види стресових співбесід як от обливання водою чи кавою, поступово відходять. Сучасні рекрутери вважають це надто жорстоким методом.

 

Обираючи ідеального кандидата, HR-менеджери завжди орієнтуються на корпоративні цінності та культуру компанії. Тому не варто перейматись, якщо тебе не запросили на роботу чи другий етап співбесіди – можливо, ви просто не підійшли одне одному.
Пам’ятай, що універсальної відповіді на подібні запитання не існує.

А які питання вас збивали з пантелику? Діліться досвідом у коментарях:)

 

=