чебурек ням ням ням

Свій серед своїх: як знайти спільну мову з новим колективом?

Нова робота – це не тільки можливість просунутись по кар’єрній драбині, але й великий стрес. Усе здається чужим, незвичним, і навіть якщо ти вже працював на аналогічній посаді, нові обставини змушують почуватися в напрузі. Для багатьох адаптація в новому колективі – це складний та тривалий процес. Але саме колеги та відчуття підтримки допоможуть тобі швидше подолати скутість та почати продуктивну роботу.

Ми склали короткі правила, які допоможуть знайти спільну мову навіть з наймовчазнішим колегою.

Знайомся першим.

На думку психологів, необхідно аж півроку, щоб людину визнали «своєю» в колективі. Для цього потрібно щодня робити маленькі кроки. Й ініціатором цього зближення маєш стати саме ти. Колеги ще не знають, ані твоїх вмінь, ані рівня професіоналізму чи кількості дипломів у твоїй кімнаті – вони судять лише по тобі. Тому не впусти шанс створити перше враження – підходь та вітайся першим.

Спілкуйся, щоб знайти підтримку.

Люди не люблять браку інформації. Розкажи про себе цікаві факти, професійний анекдот чи смішну ситуацію зі сфери, в якій ви працюєте.
В спілкуванні з колегами відмічай схожості та акцентуй на них увагу, навіть якщо єдине спільне – це район, де ви виросли. Люди, які мають подібні характеристики швидше організовують злагоджений та дружній колектив. Не соромся зробити комплімент брошці або записнику колеги – це миттєво підвищить твій статус в її очах.

Багато питай – багато слухай.

Тут найважливіше – зберегти баланс. Якщо тобі все розповіли про посаду, обов’язки та функції кавоварки, розпитай про корпоративну культуру компанії. Які є традиції та звички, правила та заборонені теми в колективі? До кого краще звернутись в разі виникнення проблем не твоєї компетенції? Усі відповіді на питання уважно слухай, не перебиваючи. Так ти покажеш свою зацікавленість та повагу до життя команди.

Бери психологію на озброєння.

Наше спілкування побудоване на психології. Якщо знаєш певні прийоми, вдасться набагато швидше знайти спільну мову з людьми.
Перше правило – посміхайся, це завжди приваблює. Відмовся від пози руки в кишені: з одного боку вони виражають скутість та напруженість, з іншого – самовпевненість та домінантність. Стеж за поставою та не схрещуй ноги або руки – це відштовхує. Відкриті долоні, спрямовані вгору – навпаки сигналізують про відкритість та чуйність.

В команді бувають працівники не надто налаштовані на тімбілдінг та дружнє спілкування. Але і на таких є лайфхак. Попроси в такого колеги щось дуже незначне: олівець, хустинку або цукру до чаю. Подібні прохання надто дрібні, щоб відмовити, тому першого контакту не оминути. Далі буде легше.

Обідня перерва – твій кращий друг.

Психологи впевнені, що найкраща можливість зблизитись з людиною – пообідати з нею. Ця ідея закладена ще на тваринному рівні: підсвідомо прийом їжі асоціюється з комфортом та безпекою. Під час обіду ми не очікуємо жодних викликів чи стресових ситуацій, тому це найправильніший час для спілкування з колегами. Просте побажання «смачного» – і перший контакт є! Другий спосіб – принести щось смачненьке і пригостити усіх колег. Ми легше віримо тим, хто приносить нам їжу.

Не намагайся виділитись.

Перші тижні на новому місці не вдягайся надто яскраво. Це тільки подовжить процес адаптації і відсторонить колег, які сприйматимуть тебе лише за вбранням. Нейтральний костюм допоможе перемкнути увагу на тебе, як особистість. Речі, які підкреслюють твою індивідуальність, краще почати носити після тримісячного терміну, коли всі звикнуть до твоєї присутності.

Подружись з неформальним лідером.

В будь-якій спільноті є офіційний керівник і неформальний лідер, який має вплив та авторитет. Іноді ці посади можуть збігатися. Твоє завдання вирахувати такого лідера і зав’язати контакт. Команда швидше проявлятиме прихильність, якщо на тобі буде невидима наліпка “лідер рекомендує”.

Зберігай нейтралітет.

Якщо в колективі виникає конфлікт, який ділить команду на два «табори», не поспішай обирати бік. По-перше, навряд чи, ти вже добре знаєш колег, щоб чесно погодитися з їхньою позицією, по-друге, цим ти гарантовано зруйнуєш перше враження. Зберігай нейтралітет  і чекай природного вирішення ситуації. Так ти збережеш приязне ставлення кожної зі сторін.

***

Хвилюватися, вливаючись в новий колектив – абсолютно нормально. Не тільки нові колеги вивчають тебе, але й ти придивляєшся до них. Тому зберігай спокій та залишайся собою і команда залюбки прийме тебе за “свою” людину.

 

=