чебурек ням ням ням

Студент в законі: чи можна офіційно працювати під час навчання?

Більшість молоді сьогодні працює неофіційно, вважаючи це зайвими формальностями. Але якщо твоя робота пов’язана зі спеціальністю – перший запис в трудовій книжці зможе підтвердити отриманий досвід роботи. До того ж, так ти починаєш відлік свого робочого стажу, за яким надалі буде нараховуватись пенсія.  

Звучить непогано, проте на практиці роботодавці не надто поспішають офіційно оформлювати відносини зі студентами стаціонару.

Причин декілька:

  • обов’язковий податок, який сплачує компанія за кожного працівника,
  • ризик отримати штраф під час перевірки,
  • страх, що студент не встигатиме повноцінно працювати.

Тебе можуть запитати “Для чого тобі офіційна зарплата? Вона ж буде менша!”. Але ти маєш знати, що є різниця між “зарплатою на руки”, яку ти гарантовано отримуєш, та сумою платежів, яку роботодавець сплачує за кожного офіційно працевлаштованого працівника зверху.
“Чорна” (неофіційна) зарплата позбавляє тебе соціальних гарантій, пенсійних нарахувань, а у випадку конфлікту з роботодавцем – впевненості у своєчасній виплаті.

Оформлюючись офіційно, ти маєш знати свої права, тому в цій статті ми розглянемо декілька ситуацій, які можуть виникнути під час працевлаштування студента.

Ситуація №1.

Ти навчаєшся на денній формі і хочеш працювати офіційно. Чи це можливо?

Юрист компанії STUD-POINT Анна Корж розповідає:

“Основною проблемою праці студентів є її законодавча неврегульованість. З одного боку, відсутня пряма заборона праці студентів денної форми навчання. З іншої – студенти стаціонару вважаються зайнятою категорією населення, тож працювати вони можуть у вільний від навчання час.
Підрахувавши кількість годин в добі приходимо до висновку, що такий студент працювати може, але на умовах неповного робочого часу.
Заробітна плата в такому разі виплачується відповідно до кількості відпрацьованих годин (ст.56 Кодексу законів про працю).”

Ситуація №2.

Ти хочеш працювати повний робочий день, але відділ кадрів каже, що оформлення можливе тільки на півставки. Мовляв, студент не може працювати повноцінно, оскільки мусить відвідувати пари.

Насправді це особиста справа студента. Якщо ти встигаєш ходити на лекції, писати курсові та здавати модулі, працюючи фултайм – сміливо проси оформити повну ставку. Жоден закон цього не заборонить.

Бувають випадки, коли отримати офіційну посаду важливо для подальшого просування по кар’єрі (наприклад, на держслужбі чи в юридичних установах). Тоді незгода роботодавця може коштувати багатьох років досвіду. В такому разі стій на своєму, адже відмова оформлення студента порушує законодавство про працю і тягне кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність. А сума штрафу за кожного неоформленого працівника починається від 8,5 до 96 тисяч гривень.

Ситуація №3.

Роботодавець пропонує тебе оформити за сумісництвом, оскільки ти навчаєшся. Зарплата в такому разі суттєво нижча.

Це груба помилка. Так як між тобою й університетом немає трудових відносин, то й роботою навчання вважатися не може.

! Зауваж, що наявність зарплати не позбавляє тебе права отримувати стипендію. Її видають згідно з рейтингами успішності, а не за відсутності іншого джерела доходу.

Ситуація №4.

На час сесії роботодавець наполягає взяти відпустку за свій рахунок, вважаючи це твоїм особистим обов’язком, до якого він не має жодного відношення.

Анна коментує: “Студенти, що працюють, мають такі самі права, як і «пересічні» працівники. Єдиний виняток – право на додаткову відпустку для здачі сесії.”

За статтею 217 КЗпП на час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням за працівниками по основному місці роботи зберігається середня заробітна плата. Отож, можеш сміливо користуватися можливістю без поспіху підготуватись до іспитів.

Ситуація №5.

Твій роботодавець пропонує оформити відносини за договором-підряду. Чим він відрізняється від звичайного трудового договору?

Договір-підряду – цивільно-правова угода, за якою регулюються стосунки замовник-підрядник. Тобто тебе наймають для виконання певної роботи, результат якої легко перевірити. Наприклад, побутовий, будівельний підряд (переробка, ремонт, покращення речей). Або особливо актуальна в наш час проектна та пошукова робота.

В цьому договорі має визначатись ціна, строки виконання роботи та способи її визначення – тобто матеріальної оцінки.

Ризик такого договору в тому, що замовник має право розірвати угоду в будь-який час, а от виконавець може відмовитись лише в небагатьох випадках. Наприклад, через несплату, або за відсутності матеріалів, які мав надати замовник (детальніше читай 61 глава ЦК).

Ситуація №6.

Якщо через несподівану перевірку роботодавець вимагає твого негайного звільнення, сміливо захищайся статтями 40-41 КЗпП.

Спеціальних причин для звільнення студента денної форми в законодавстві не передбачено. Це можливо тільки на загальних підставах, наприклад, через профнепридатність або порушення трудової дисципліни.

 

Тепер ти точно знаєш, як діяти у складних ситуаціях, і зможеш підловити недобросовісних роботодавців на спробі ввести тебе чи твоїх близьких в оману. 

=