чебурек ням ням ням

Скільки дасте: як оцінити себе як працівника?

Коли ти щойно випустився з університету і тільки починаєш будувати кар’єру, закономірно виникає питання: скільки може коштувати моя праця? Часто роботодавці не вказують рівень зарплати у вакансії. В цьому випадку, компанія визначає рівень заробітку кандидата в залежності від його досвіду та вмінь.

Щоб об’єктивно оцінити себе як працівника – читай наші поради. Як бонус, наприкінці тебе чекає інсайт від HR-а: з чого складається зарплата новачка.

Отож, вартість будь-якого працівника – це сума його вмінь, досвіду та особистих якостей. Саме за цими пунктами вираховується заробітна плата.

 

Вміння, знання та навички

Тут важливо розуміти, що знання все таки не те саме, що й скіли. Значно більшу вагу має те, яку роботу ти можеш виконувати (колись це вже робив) і що ти можеш просто зараз продемонструвати роботодавцю. “Я навчусь” і “я дуже здібний” не рахується.

 

Досвід

Це твоя практика в тій сфері, в якій шукаєш роботу. Чи працював ти в повноцінній компанії, студентській організації або просто волонтерив. Як каже наш CEO: завжди знайдеться досвід, який можна вписати в резюме.

 

Особисті якості

Це рятівне коло багатьох студентів без досвіду роботи. Адже коли бракує навичок, в хід іде твій безкінечний ентузіазм, який обіцяє принести компанії шалені прибутки. Обираючи між згаслим кандидатом з досвідом та енергійним, проте недосвідченим студентом, рекрутер скоріше віддасть перевагу останньому.
Якості, які найбільше цінують HR-и це: здатність до навчання, старанність, ініціативність, відповідальність. До цього списку додаються такі важливі якості як адаптивність, вміння працювати в команді, стресостійкість.

 

Попит на спеціальність

Тут важливо добре розуміти, що відбувається з твоєю галуззю, наскільки є попит на професію чи спеціальність. Від того скільки в країні є спеціалістів у певній сфері залежить і середня зарплата. Чим унікальніша професія – тим вищий попит.

 

Як оцінити себе як спеціаліста?

  1. Збирай інформацію. Заходь на джоб-портали та цікався скільки роботодавці готові платити за твою спеціальність. З’ясуй мінімальну, середню та максимальну оплату. Звісно, діапазон може бути дуже великим. Наприклад, SMM-ників оцінюють від 3 000 до 20 000 гривень. Тут, знову ж таки, все залежить від обов’язків та завантаженості (на full чи part-time).
  2. З’ясуй чим відрізняються схожі вакансії з різною вартістю (посади можуть мати однакову назву, але різні обов’язки).
  3. Подивись на себе очима роботодавця і оціни власні навички. Чи відповідають вони вказаним вимогам? І чи взяв би ти на роботу такого кандидата?
  4. Проведи опитування, щоб оцінити себе як спеціаліста. Запитай колег або успішних знайомих з твоєї сфери скільки коштує працівник з подібною посадою. Результати опитування можуть тебе не надто потішити, але разом з тим ти дізнаєшся над чим варто попрацювати.
  5. Сформулюй ключові досягнення. Твої успіхи мають піддаватись вимірюванню. Що отримала компанія/організація завдяки твоїй роботі? Або що нового ти вніс у проект? Це суттєво впливає на оцінку тебе як спеціаліста.
  6. Володіння мовами зараз має велику вагу, тому визнач свій рівень по загальній мовній шкалі (ALTE або на сайті British Council). Якщо ти маєш сертифікат міжнародних тестувань – вкажи це в резюме.
  7. Проведи ревізію своєї самоосвіти. Склади програму або приблизний план розвитку з відвідуванням тренінгів, професійних шкіл або стажувань. Постійне самовдосконалення серйозно відбивається на зарплаті. Універсальні працівники мають набагато вищу вартість, адже володіють повним об’ємом знань та умінь у своїй галузі.
    Професійний тренінг, який вдосконалює тебе як спеціаліста, автоматично підвищує твою ставку на 10-15%

Знайти роботу без досвіду випускникам часто заважає неадекватна самооцінка. Якими б не були твої амбіції, будь готовим починати з низів. На кар’єрне зростання і відповідну винагороду можеш розраховувати тільки через якийсь час продуктивної роботи.

 

При цьому не применшуй свого потенціалу. Якщо роботодавець готовий взяти на роботу працівника без досвіду – швидше всього йому потрібна цілеспрямована людина, переповнена енергією та бажанням працювати. Якщо роботодавець не побачить твого запалу, то вирішить, що відсутність досвіду – це твій власний вибір.

 

Ще одна помилка недосвідчених кандидатів – відмова від тестових завдань. Оцінки в дипломі не завжди можуть дати адекватне уявлення про твої знання та вміння – про них говорить досвід, якого в тебе небагацько. Тому не відмовляйся від завдань, які чесно продемонструють чого ти вартий.
Але перед тим як братись за їхнє виконання, перевір чи справді надіслане тз типове для твоїй сфери, без ускладнень та специфіки. Недобросовісні роботодавці можуть зекономити на робочій силі та перекласти роботу на активних пошукачів.

До речі, в деяких професіях тестове завдання і досвід роботи може замінити портфоліо. Тоді можна і варто додавати в нього якісне тз як приклад робіт.

 

Щоб ти мав уявлення про те як тебе буде оцінювати роботодавець, ми дізнались в HR-менеджера STUD-POINT Наталі Костенко, хто і за яким принципом вираховує зарплату новачка:

“Зарплату визначає HR в залежності від можливостей компанії та її бюджету. Компанія складає “ґрейдинг” з позицій – junior, middle або senior. Зазвичай це фіксована ставка. Одна й та сама позиція в різних компаніях може мати різний ступінь відповідальності та кількість обов’язків. Іноді middle в одній фірмі заробляє менше, ніж junior в іншій. Також береться до уваги складність сфери: HR у сфері освіти отримує значно менше, ніж HR у фармбізнесі. Крім того на рівень винагороди суттєво впливає наявність або відсутність підлеглих.
Часто зарплатою компанії намагаються компенсувати певні недоліки: брак навчання, невдале місце розташування офісу, або відсутність соцпакету та страхування. Також до ставки може додаватись бонус за додаткові обов’язки (наприклад, коли івентор виконує функції кур’єра).”

 

Тому пам’ятай, що оцінюючи свою працю об’єктивно, ти не тільки отримуєш заслужену винагороду, але й демонструєш себе як професіонала, який знає собі ціну.

 

Читай також:

Як взяти максимум з програм розвитку лідерства

Зі спеціаліста в топ-менеджери як зробити кар’єру в рекламній сфері.

=