чебурек ням ням ням

Покоління Z – інноватори, що змінюють світ

       Покоління Z – звучить гордо, цікаво та…часто незрозуміло. А розуміти цей «термін» та те, що за ним стоїть, зараз надзвичайно важливо, як для роботодавців та HR-ів, так і для самих представників даної генерації.

       Тому дозволь мені провести тобі невелику екскурсію в цю тему та познайомити з тими, кому пророкують змінити світ та перевернути всі базові поняття, які зараз існують не лише в бізнесі, але й усіх сферах життя.

        Трохи нудної теорії (без якої час від часу не обійдешся).

       До покоління Z належать ті, хто народилися після 1997-го року – це діти (хоча зараз про них вже так не скажеш, адже розвиваються вони феноменально швидко), так званої, digital-ери. Вони прийшли у цей світ у епоху технологій та активного їх розвитку, і вже ніколи не зможуть уявити своє життя без інтернету та різноманітних гаджетів.

        Від самого народження вони звикають жити у світі без обмежень у знаннях і можливостях, а тому їх цінність, як майбутніх спеціалістів та «будівників» нового світу, важко переоцінити.

       То що ж варто знати роботодавцю про покоління Z, їх особливості, можливості та страхи?

        Факт 1.

       Це надзвичайно прямолінійні люди, які надають перевагу висказати все, що вони думають, без жодних прихованих деталей та ніяковості, аніж тримати свої емоції всередині і «поїдати» ними себе зсередини.

        Отже, наймаючи на роботу таких «зеток» будьте готові почути всю  правду і про себе, і про свій бізнес.

      Неприємно? Так. Незвично? Так! Але чи безкорисно? Точно ні! Хто як не ці «pure minds» розкажуть вам про слабкі місця в компанії та наочно покажуть, як їх поліпшити? Гадаю, така відкрита критика безцінна для розвитку будь-якого бізнесу. Адже краще гірка правда?

        Факт 2.

    Обізнаність в усьому і одразу – результат доступу до всієї інформації світу з самого народження. Хочеш чи ні – але факти та знання повсюди: в кожній статті, книзі, пості в Instagram чи навіть рекламі.

     Це робить покоління Z незамінними працівниками на роботі, але навіть не сподівайтесь «повісити» на них три посади – вони терпіти не можуть виконувати «чужу» роботу.

        О, ні! Цим універсальним робітникам потрібні чітко прописані обов’язки, дедлайни та права. Вони надають перевагу тотальному зосередженню на своїй справі, а не «розсіювання» уваги та зусиль на все одразу, що не принесе дійсно гарного результату.

        Факт 3.

       Що  важливіше для покоління Z – цінності компанії та ступінь цікавості виконуваної роботи чи ставка заробітної плати?

     Гадаю, це важке питання для будь-кого. Проте, «зетки» – молоді та амбіційні люди та останнє, чого вони хочуть – поховати себе у купі нудної роботи. Навіть за дууужеее великі гроші навряд чи вони погодяться «вбити» своє життя та загасити свій внутрішній вогонь цікавості до всього нового та до самопізнання.

       Перше, на що звертають увагу представники генерації Z – це якраз таки корпоративне життя компанії, її місія та цілі. Лише якщо вони співпадуть з їх власними, «зетки» будуть віддавати весь свій запал та 100% свого потенціалу компанії та справі, якою займаються.

        Факт 4.

     Ці люди не ставлять зайвих запитань —  вони «гуглять». Їм завжди легше «впоратися самим», аніж потурбувати когось. Вони не запитують дорогу у перехожих — вони шукають потрібне місце за допомогою навігатора та Google maps.

        Вони роблять покупки в інтернеті, причому це може бути абсолютно все – від піци та курсів англійської до новітньої мобільної гарнітури і зубної щітки.

        Знаходять друзів з інших країн та закохуються у переписці – їм не потрібно бачити людину, щоб оцінити її внутрішній світ, який переважає над зовнішністю. Вони обмінюються з тими ж інтернет-друзями подарунками на Новий рік, навіть знаючи, що ніколи не побачать їх, але при цьому прагнуть до цього!

        Вони не тільки живуть в цифровому середовищі, вони там і навчаються – адже тепер можна отримати диплом на дистанційному навчанні в найкращих університетах світу, не виходячи з дому.

         Факт 5.

        Тепер про страхи. Цю інформацію я почерпнула з лекції Михайла Притули на цьогорічній зустрічі HR-POINT та дуже вдячна йому за деякі його тези, що перевертають світ сучасного найму та рекрутингу.

        Перший, папери та офіс від 8 до 18 кожного дня. Рутина та нудна паперова робота – це лякає майже всіх «зеток», адже вони з дитинства звикають до більш динамічного життя.

      Другий – чіткий розпорядок. Покоління Z надає перевагу «гнучкому графіку» та «плаваючим» робочим годинам. Рівно як і віддаленій роботі – навіщо витрачати час на дорогу до офісу (особливо зранку в час пік у снігопад) на те, що ти можеш з тією ж ефективність, якщо не краще (в офісі багато відволікаючих факторів – навіть колеги займають час на те, щоб обговорити з ними всі новини), виконати, не вставаючи з ліжка у піжамці?

       Так само, у чому проблема розподіляти свої робочі години на тиждень так, як зручно працівнику – хіба важливо, коли саме виконується те чи інше завдання, якщо в кінці воно буде виконано? Не для покоління Z.

         Воля в усьому – словах, думках, праці, робочому одязі та використовуваних соц.мережах. Це про дітей покоління Z.

       Третій – застарілі інтерфейси та відсутність новітніх технологій в компанії. Це створює реальні проблеми та складнощі для «зеток», а тому лякає їх, адже вони звикли покладатися на таке технічне забезпечення найвищого рівня.

       Четвертий – пошта. Так, звучить дивно, але спілкування через пошту, де не можна написати комент та прочитати інші, не можна поширити новину, вподобати (чи навпаки) той чи інший лист, напружує «зеток», які надто звикли до месенджерів та соціальних мереж.

         П’ятий – втрата «personality». Страшний сон кожного представника покоління Z. Ніхто з них ні за які гроші світу не дозволить вбити у собі «вогонь» – те, чим вони є і чим вони дорожать. Вони прагнуть виділятися, бути особливими, а не «одними з натовпу».

      Про це можна говорити нескінченно, але набагато краще побачити це самостійно – надавайте сучасній молоді шанс на роботу та стажування в своїх компаніях і вони знайдуть, чим вас приємно здивувати.

           Як кажуть, «адаптуйся або помри».

           Автор: Валерія Шмагун (представник покоління Z)

=