чебурек ням ням ням

Hard and soft skills. Чи існують вони окремо?

       Я гадаю, що ти майже напевне знаєш, що «hard» з англійської мови перекладається, як «важкий», «soft» – «м’який» а «skills» – це ні що інше, як «навички». Але що представляють собою вирази «hard skills» і «soft skills»? Здогадуюсь, мова піде зовсім не про текстуру та вагу твоїх здібностей, хоча…можливо, і про це теж.

      Hard skills – це навички, що безпосередньо пов’язані з виконанням твоїх професійних завдань, тож це все, що може допомогти тобі стати успішним спеціалістом та зробити гарну кар’єру в обраній галузі. Їх легко порахувати, щоб похизуватися ними в резюме чи в рекомендаційному листі.

      Взагалі hard skills – це те, що ти можеш назвати своїми особливими вміннями, що виділити тебе серед інших кандидатів на ту чи іншу посаду (до того ж, незалежно від професії).

      Вони можуть бути абсолютно різними, але об’єднують їх епітети «кращий, вищий, швидший, більший» і так далі. Адже hard skills можуть вважатися такими, лише якщо ти без сумніву можеш сказати, що робиш щось краще більшості.  

     Наприклад, швидкість друку. Твої пальчики порхають по клавіатурі, як той самий метелик, а жалять по потрібним клавішам без помилок, як бджола? Що ж, для боксу цього замало, але для відмінного пункту в CV просто беліссімо! Тож навіть не вагайся про це в ньому згадати.

     Також до hard skills можна віднести вагу твого диплому (бакалавр/магістр і т.д.), проходження певних курсів, володіння ПК та сервісами Microsoft office і знання мов програмування. Будь-що з цього може сміливо бути занесено до твого covering letter (тобто, супровідного листу, де ти безперечно хочеш продемонструвати всі свої сильні сторони) та резюме.

     А як щодо знання іноземних мов? Так, можливість вільного спілкування навіть на Клінгонській мові зі Стартреку вже перестала бути просто хобі. Тепер це теж відноситься до красномовної назви hard skills.

     І хай роботодавці і надають перевагу більш традиційним мовам, але твоя можливість реально вивчити штучну мову, розроблену як ні як професійним лінгвістом Марком Окрандом на замовлення Paramount Studios, покаже тебе в гарному світлі, але це вже під патронатом soft skills – а саме такі навички, як: впертість, цілеспрямованість тощо.

     Тож soft skills – це досить суб’єктивні речі. Те, що ще досить часто називають особистими якостями людини. Більшість з них навіть залежить від твоїх рис характеру, а деякі з них – вони і є.

      Вони дійсно що «м’які», бо іноді для тої чи іншої професії не мають ваги, якщо вона цього не потребує. Їх не можна чітко полічити та і доказати комусь їх існування хоч би і дипломом не вийде. Такі речі можна перевірити лише на практиці.

     Я б навіть сказала, що певним чином, це таланти людини, її особливі вміння та якості, що роблять її такою, як вона є. Soft skills створюють твою «персоналіті». Але це не означає, що їх не можна розвинути в собі.

     Загалом soft skills – це те, як ти взаємодієш з навколишнім світом та з людьми, що тебе оточують.

     Можеш з першого погляду закохати у себе людину своєю відкритістю та вмінням підтримати розмову? Очевидно, ти дійсно комунікабельна людина, що кілька плюсків до карми на майбутній посаді точно додасть. Так само, як і твоя гнучкість у вирішенні якихось питань, вміння бути лідером чи працювати в команді, переконливість та харизма – все це твій персональний набір soft skills.

     Але якщо ти досить тиха та сором’язлива людина чи просто не дуже любиш розмовляти ні про що з усіма навколо – це теж можна виставити собі за перевагу. Терплячість, зосередженість, вихованість, вміння слухати та генерувати влучні поради цінуються роботодавцями не менше.

     Також популярним в останній час пунктом в резюме є тайм менеджмент. Так як це потребує певного складу розуму, такі вміння відносять саме до soft skills. Але зараз з’являються так багато різних курсів та тренінгів для того, щоб навчитися правильно керувати своїм часом, що я б ризикнула назвати їх і hard в тому числі. Такий скіл, як у житті, так і на роботі явно не завадить.

     Взагалі, як на мене, soft skills в резюме виглядають, звісно, непогано, але не надто переконливо – як людині, яка тебе не знає, визначити, що це все дійсно так? Тому раджу перед співбесідою виписати всі подібні навички і до кожної з них згадати випадок чи декілька, у яких ти їх застосовував і це давало свій результат. У 9/10 випадків HR запитають про це, аби повністю тебе розкрити, тож повір, краще, якщо ти будеш заздалегідь готовий до цього, ніж якщо «зависнеш» на півгодини в своїх «чертогах пам’яті».

     Постає питання – чи досить самих лише hard skills, аби бути продуктивним та успішним працівником? Чи існують hard і soft skills окремо одне від одного?

     Моя (можливо, у чомусь суб’єктивна) думка – ні. Цього не досить. Чи тобі не знати, що роботодавці все вище піднімають запити для працівників? Зараз вони шукають не просто програміста чи маркетолога – їм потрібен універсальний воїн, який «і швець, і жнець, і на дуді гравець».

     Зараз також відчувається сильна конкуренція між представниками одного фаху. Ніхто не хоче поступитися місцем під сонцем, забувши вказати в резюме свої «софти».

     Тому якщо ти досі про це не задумувався, то раджу починати! Будь що, навіть та сама Клінгонська мова, може стати вирішальним фактором для думки рекрутера – хто знає, може, майбутній бос великий фан Стартреку.

      Автор: Валерія Шмагун

=