чебурек ням ням ням

Думка молоді важлива. Інструкція кар’єрного розвитку покоління Z

Сучасне покоління  може працювати в одній компанії в межах 3-5 років і навіть менше. Зараз багато студентів покидають країну та шукають кращого щастя десь за межами Україні.  Компанія STUD-POINT провела дослідження та аналіз, яке допоможе:

 1. Студенту обрати для себе кращі можливості в Україні, та створити свою власну стратегію розвитку;
 2. Рободавцю більш зрозуміти сучасну молодь, та запропонувати конкурентні  переваги роботи в Україні.

Отже, сучасне покоління Z  – це:

 • Бажання постійного розвитку та навчання;
 • Безліч ідей іншого розвитку компанії, погляд на бізнес процеси під іншим кутом;
 • Нестримне бажання отримувати освіту;
 • Високий рівень самоцінності та вимог для себе та оточення.

Дані дослідження кажуть, що 65 % студентів вже готові поїхати працювати за межами країни.  Наша місія – це показати, що перспективний розвиток є і в Україні.

Отже, подивившись на результати дослідження можемо сказати, що для  професійного розвитку студентку потрібно: стабільність та впевненість у своєму  майбутньому, ріст фінансових можливостей, та більше умов працевлаштування в країні.  Тож, як це зробити:

Власна справа чи кар’єра у великому бізнесу ?  Дані досліджень показують нам, що більшість студентів мають наміри створювати власну справу чи працювати у приватних компаніях.

Розберемо можливості та обмеження кожного варіанту.  Зараз йде великий бум тренінгів про “створення власної справи” і тому частіше ця ціль стає просто “модою”, а не продуманою стратегією.  Ми поспілкувались с CEO компанії STUD-POINT і хочемо для студентів дати кілька порад при створенні власної справи:

 • Створення власної справи – це робота в усіх відділах бізнесу.  Можливо колись, десь через років 10 ти, як власник будеш сидіти з трубкою біля каміну та насолоджуватись прибутком своєї справи, але спочатку все не так.  Маючи наміри створити власний бізнес, радимо тобі вже зараз вивчити базу: IT сфери, фінансів, реклами, управління, продажу, юридичної сфери і т.д. Навіть, коли в тебе є люди, котрі розуміють усі справи твого бізнесу – ти як керівник маєш розуміти як влаштовано все, що в тебе є;
 • Ти не власник часу. Коли ти створюєш свою справу, ти не маєш графіку праці, твій бізнес функціонує коли ти спиш, тому  ти також виконуєш все і завжди;
 • Якщо ти готовий до такого великого рівня відповідальності  – то власна справа, то твоє. Але також пам’ятай, що управління та менеджмент – є в кожній компанії, і можливо ти хочеш саме цього.

Починаючи свою професійну  історію кожен студент проходить через такі питання:

 • Перший досвід. Як і де отримати, кому і коли розповісти про це;
 • Фінансовий статус. Як оцінити себе і сказати про це;
 • Де і як знайти свою компанію і що робити при першій зустрічі.

 

Коли студент ще навчається  в ВУЗі, то отримати перший досвід роботи здається не так легко. Ми радимо сконцентруватись на навичках, які тобі можуть знадобитись в кожній майтубній роботі. А саме:

 • Навички комунікації;
 • Навички командної роботи;
 • Вміння працювати на результат.

Студенти  бояться отримувати досвід не за спеціальністю, це велика помилка. Дослідження  показують, що 41% студентів не мають досвіду роботи. Це може бути пов’язано з двома  страхами: “Я ще недостатньо професійний щоб працювати” чи “Я буду працювати тільки на роботі своєї мрії”.

“Я буду працювати тільки на роботі своєї мрії”.   Коли студент шукає роботу мрії і тільки роботу по своїй  професії, в нього з’являється багато “Але”. Часто вже тоді чуєш – “не вистачає досвіду”, “немає навичок” та інше.  Напевно тут має місце стратегія, почати працювати для навичок, які ми писали вище. Це можуть бути такі сфери, як – промоутер, call центри, сфери обслуговування. Так, саме ці сфери можуть дати студенту:

 • Певну фінансову незалежність;
 • Досвід, який вже  можно вписати в резюме;
 • Якості відкритості та спілкування;
 • Дисципліну та правила професійного життя;
 • Постанову голосу.

Якщо цю роботу потім показувати роботодавцю, як навички – це  буде великим плюсом до вашого резюме.

“Я ще недостатньо професійний щоб працювати”  Ще одна сфера розвитку для студента – це соціальна активність: благодійні та громадські проекти, стажування  та студентські організації. Наші дослідження показують, що  41 відсоток студентів проходили стажування за обраною професією, 37 відсоток, займаються волонтерською діяльністю   Ми вважаємо доброю  стратегією це – 1-3 курс навчання, взяти для себе курс на соціальну активність, 3-6 курс – стажування, розвиток навичок та додавання до свого резюме значущих  лідерів праці.

Позитивна статистика показує, що  75 % опитуваних хочуть працювати за обраною спеціальністю.   Та маючи вказану вище стратегію, мають певні труднощі з працевлаштуванням.

Додамо ще кілька порад щодо працевлаштування:

Щоб компанія, в яку Ви прийшли влаштовуватись стала компанією Вашої мрії, а роботодавець навіть не мав бажання обирати когось ще, крім Вас, радимо Вам:

 • Зверніть увагу на цінності, місію та цілі компанії. Задайте собі питання: Яку проблему чи задачу хоче вирішити  власник, наймаючи мене на роботу?  Вже ця відповідь дасть Вам безліч переваг на співбесіді;
 • Співбесіда – це не допит, це діалог.  Підготуйте свої питання для компанії, намагайтесь вести діалог з HR, та казати “по суті” та “по рішенню”;
 • Вивчайте компанію по співробітникам.  Ось напевно рейтинги роботодавця, чи сторінки, де можна вивчити відгуки про компанію  – не дадуть Вам відповіді, як будуть відноситись до Вас (можливо цей метод підходить до дуже недобросовісних компаній, яких легко знайти в інтернеті). Радимо Вам спитати про відношення у співробітників в офісі, чи через соціальні мережі.
 • Зробіть своє резюме цікавим.  Цікаво, коли в резюме є інфографіка,  показані знання, а не перелік курсів, теж саме стосується і навичок, а не перелік місць роботи.

Також, важлива інформація з дослідження: як для студента, так і для роботодавця –  студенти більш всього шукають і знаходять роботу на сайтах з вакансіями (work.ua та rabota.ua), в соціальних мережах (телеграмм, фейсбук) та корпоративних сайтах компанії.

Ще, з огляду на наше дослідження, ми можемо зробити висновок, що студент при виборі свого місця роботи більш всього звертає увагу на такі пріоритет:

 

Маючи вже навички, чи не маючи їх, наступним важливим пунктом для студента при працевлаштуванні стає – скільки, як і коли будуть мені платити.  Подивимось на це питання з двох сторін: студента, який хоче знайти роботу, та роботодавець, який формує зарплатний фонд.

Бажання студента має такий вигляд:

 

Існує 2 стратегії встановлення собі ціни студентом:

 1. Оцінити скільки потрібно для  задоволення своїх потреб ( житло, одяг, певний відпочинок, певні продукти харчування), і далі підсумок  показати роботодавцю;
 2. Оцінити рівень заробітної плати на ринку+оцінити наявність навичок з обраної позиції, середню ціну сказати роботодавцю.

Вважаємо другу стратегію більш робочою, тому що, роботодавець не має брати відповідальність за ваше життя. Він відповідає тільки за домовлену суму за договором.  Також важливо пам’ятати, що роботодавець використовує другу стратегію, та додає відповідь на питання “Яку проблему чи питання вирішує цей  робітник?”. Всі інші цифри – це торги та переговори.

Обираючи собі  роботу чи набираючи собі команду, ставте собі за ціль: зробити команду, яка досягає цілі компанії,  стати частиною великої місії та зробити так, щоб ви чи ваша команда хотіли будувати з вами професійне щастя все життя #тизможеш

Автор: Богданова Анна

=