чебурек ням ням ням

Black Black Friday: звідки, як, чому?

     Іноді бути шопоголіком – зовсім не так вже й погано. Це значно піднімає настрій, підвищує життєвий тонус і додає оптимізму. Багато людей навіть гадають, що можна оформити патент на шопінг як на альтернативний метод лікування депресії.

     Проте це так працює лише в тому випадку, коли ти не хапаєшся за голову, коли розумієш, що витратив усі свої гроші на якісь не надто корисні і потрібні дрібниці. Бувало, чи не так? Зі мною, наприклад, зовсім нещодавно – почала думати про подарунки друзям на Різдво та Новий Рік…і тут Остапа понесло. Тепер, звісно, шкодую через свої імпульсивні покупки витратила значну частину грошей, але тим не менш дарувати рідним щастя буде приємно.

     Як багато ти знаєш про офіційне свято всіх фанів скупити все, що гарно (і не дуже), лежить на полицях магазинів? Так, я маю на увазі Чорну п’ятницю, або, як ефектніше звучить, «Black Friday», що цього року відбудеться вже зовсім скоро -23-го листопада.

     Мільйони людей по всьому світі з завмиранням серця чекають на цей по-справжньому святковий день, але при цьому не знають напевне, звідки походить ця традиція та що вона означає. А у мене є кілька фактів, що можуть тебе здивувати!

     Отож, Чорна п’ятниця – це, можна сказати, офіційний старт різдвяного сезону розпродажів (що особливо гостро відчувається саме у США), який починається одразу після святкування іншого, дуже важливого у житті американців, свята – Дня подяки.

     Мене завжди захоплювало те, як американці вміють Святкувати – от саме з великої літери, адже це довгий етап підготовки перед самою подією, прикраси, гості, безліч витрат і море гарного настрою в процесі. У нас, на жаль, подібні традиції та свята асоціюються лише з покупками, втратою часу, зусиль і грошей, а тому не мають особливо серйозного значення.

     Але я вірю, що колись ми теж навчимося «ловити кайф» не лише від самої вечірки в день святкування, а й від підготовки до неї. Погодься, це все дуже атмосферно і круто!

     Чорна п’ятниця – не є вихідним днем, але більшість працівників беруть відгули й «йдуть в загули» по незліченним ТЦ і магазинам в пошуках всіх наявних знижок і розпродажів. На жаль, працівникам сфери торгівлі така розкіш недоступна – бо хто ж цей потік бажаючих купити гори за безцінь буде стримувати?

     У сам день Чорної п’ятниці (адже є багато знижок і в тиждень до неї) магазини відкриваються дуже рано — близько 5 ранку, а деякі найбільші торговельні мережі — навіть опівночі. І вже у той час під дверима цих «хранилищ святого Грааля і телевізора за 10$» стоїть черга більше, ніж за новим айфоном в перший день продажу, адже першим покупцям пропонуються дійсно серйозні знижки — це робиться для того, щоб залучити в магазини якомога більше покупців і прекрасно працює вже довгі роки.

     У трьох штатах, Род-Айленді, Мен і Массачусетсі, заборонено відчиняти великі супермаркети та магазини у День подяки, тому вночі черга хоч і збирається, але терпляче чекає до самого ранку.

      Мені навіть здається, що ця п’ятниця – чорна саме через те, що багато скупається ще вночі. Багато магазинів вдень вже пусті – скупляють навіть те, що і не думали продавати. Люди входять в такий азарт, що часто не бачать меж розумного і адекватного – навіть стаються бійки.

     Термін «Чорна п’ятниця» офіційно почав асоціюватися з покупками лише в 1990-х роках у Філадельфії, а до цього існував в основному на Східному узбережжі США, де його використовували просто як метафору страшних заторів транспорту і пішоходів, які траплялися після Дня подяки. А коли фраза стала більш поширеною, то набула явно зовсім іншого пояснення. Тепер це день, коли торговці починають отримувати прибуток навіть якщо до цього їх товар не був надто популярним, таким чином переходячи з «червоного» в «чорне» – тобто, з мінуса в плюс.

     Зрозуміло кожному, що підприємці не були в захваті від того, що їх асоціюють зі смогом і нудьгою від часових “зависань” в заторах – це, гадаю, і є причиною, що ти скоріш за все не знав про «першозначення» терміну. Тепер те, що раніше дійсно було «чорним» і поганим стало святковим і вигідним, що призвело до більшої популяризації свята на міжнародному рівні. 

     Чим більше думаю про це, тим більше згадується фраза «переходь на темний бік – в нас є печивко». Заманюють на знижки і приємні покупки – а як наслідок просинаєшся через день з пустим гаманцем і щіткою для котячої шерсті, хоча у тебе хом’ячок і той, напівлисий.

     Взагалі Black Friday стала днем найбільшої виручки і купівель лише у 2011-му році, так як до цього американці більше полюбляли прокрастинувати і відкладати все на потім, ніж закупатися до Різдва настільки рано, хай і зі значною вигодою.

     Також американці дуже полюбляють проводити паради – одним з яких є парад на честь Дня подяки, що є традиційною частиною святкування. Проте свято це прийшло від північних сусідів США. Канадський універмаг Eaton провів перший, так званий, парад Санта-Клауса 2 грудня 1905 року. І після того, як Санта феєрично з’явився в кінці параду, що було сигналом того, що святковий сезон – і таким чином, святковий шопінг – розпочато. Звичайно, одразу ж споживачам було запропоновано купувати свої подарунки в Eaton.

     Американські універмаги, такі як Macy’s, взяли натхнення з цього параду, і почали спонсорувати подібні зусилля по всій країні. У 1924 році Нью-Йорк побачив перший парад Macy’s з зображенням тварин з Central Park Zoo, який проводився безпосередньо співробітниками магазину.

     Загалом, звісно традиція ця досить приємна кожному і створює той самий різдвяний настрій через тематичні покупки-подарунки, що робляться у Black Friday, але ніколи не варто втрачати голову від знижок і шалених пропозицій, пам’ятаючи, що вигода хоч і двостороння, але підприємець завжди хоче мати більше, ніж віддає – це закон пропозиції на ринку.

     Тому раджу перш ніж окунутись з головою у атмосферу шопінгу і розпродажів, скласти хоча б приблизний список того, що саме ти хотів би купити, а в ідеалі – заздалегідь дізнатися ціни на потрібні товари, аби орієнтуватися в тому, чи не є знижка – «штучною», адже не всі продавці, на жаль, страждають моральними принципами.

     Насолоджуйся процесом придбання «крутих речей» і подарунків, відпусти свого внутрішнього шопоголіка на волю – але не забудь виставити чіткі границі дозволених витрат, зроби цей хаотичний процес контрольованим, щоб не впадати в хандру і не сидіти до кінця місяця на самій лише гречці, що хоч і корисно, але не настільки привабливо, як м’ясце.  

Автор: Валерія Шмагун

=